Anselmian Athletic Club Hall of Fame

The Anselmian Athletic Club Hall of Fame was created in 1980 and features some of the greatest Saint Anselm College athletes, coaches and athletic administrators.

If you have a candidate for the Hall of Fame, please email the candidate's name and supporting information to Eric Coplin, Director of Sports Information, at athletics@anselm.edu.

Hall of Fame Members

1980
Leo Connerton '37 - Basketball & Football
Albert F. Grenert - Basketball Coach
Joseph (Jerry) McLean, Jr. '69 - Basketball
Raymond McLean '40 - Football
James Morris '75 - Hockey  

1981
John C. Foley '43 - Football & Basketball 
Francis P. O'Donnell '57 - Basketball
Thomas F. Gavin, Jr. '75 - Hockey 

1982
Joseph E. Grogan '36 - Football & Basketball 
Robert F. Roach '72 - Soccer
Philip Shacklette - Cross Country Coach 

1983
Foster J. Flint '37 - Football  
Charles F. Duffley '53 - Basketball
David P. Sturma '70 - Basketball
Frank H. Harrington - Hockey Coach

1984
Emil E. Deyden '42 - Basketball & Football
Patrick J. McCarthy '56 - Basketball
Myles F. Dorch '64 - Basketball
Michael T. Gavin '76 - Hockey

1985
Cleo A. O'Donnell - Coach 1935 - 1940
Anthony W. Greer '64 - Basketball
Robert M. Nigro '74 - Hockey
Richard M. Broderick '58 - Basketball

1986
Walter J. Tafe '28 - Football
Leonard S. Nelson '36 - Football
Frank M. Murphy '38 - Football
Charles J. Jaworek '40 - Football
Rocco R. LaSala '40 - Football
Stanley Bondelevitch '41 - Football
John A. Collamore '57 - Basketball
John M. Krzynowek '79 - Golf
Donna M. Guimont - Coach

1987
Martin Kenney '36 - Football
John G. Sullivan '37 - Football
Joseph W. Kelley '38 - Football
Peter J. Sperandio '38 - Football
Mike Malio '39 - Football
William O.O'Connor '51 - Basketball
Joseph A. O'Brien '74 - Hockey
Sean P. Canning '80 - Basketball
Edward F. Cannon - Coach

1988
James F. Howe '35 - Football
Edward H. Cullen '39 - Football & Basketball
Edmund L. Hartung '37 - Football
Ernest A. Frechette '42 - Football
Charles H. Tobin '50 - Basketball
David L. Swan '63 - Basketball
John W. Lindberg '74 - Hockey
Stanley J. Lencki '81 - Golf
George F. Lee '36 - Coach

1989
William E. Burton '37 - Football & Basketball
Charles C. Pelonzi '37 - Football
Joseph Butchka '38 - Football & Basketball
Thomas Connor '38 - Football & Basketball
Stanley W. Sikorsky '41 - Football & Hockey
Robert K. Barrett '59 - Basketball
Joseph L. Couture '80 - Soccer
Matthew D. Burdick '82 - Basketball
Stephen P. Murphy '83 - Hockey

1990
Peter T. Hanly '68 - Basketball
Stephen Daigle '75 - Hockey
Christopher R. Ayers '84 - Soccer
Rachel (Jackson) Martin '85 - Basketball

1991
Richard W. Bailey '59 - Basketball
Thomas J. Birmingham '76 - Hockey
Judith A. Harrison '84 - Basketball
Hubert B. McDonough, III '86 - Hockey

1992
Russell Bastin '50 - Basketball
Thomas Chapman '68 - Basketball
Karen (Hawkes) McAvoy '85 - Cross Country

1993
Linda (Pavone) Connly '87 - Basketball
James Foster '88 - Soccer
Brian Murphy '84 - Hockey
James Cosgrove '87 - Basketball

1994-1995
Ted McConnon - Basketball Coach
Robert "Woody" Stone '54 - Basketball
John Powers '76 - Hockey
Cheryl (Bourgeois) DeSisto '87 - Tennis

1996
Andrew J. Garvey '43 - Football & Basketball
Christopher D. Madigan '90 - Basketball
Scott Amil Thomas, D.O. '86 - Soccer

1997
David J. Gavin '83 - Hockey
Archie A. Hoffman '39 - Football
Kerri A. Lang '91 - Basketball
Rev. Lawrence Wetterholm '52 - Special Rec.

1998
Daniel C. Balicki '66 - Basketball
James M. McCann '84 - Baseball, Hockey
Elizabeth M. Cranmer '91 - Basketball
Kara E. Molloy '92 - Cross Country

1999
Ted Paulauskas - Athletics Director
Jamie Oliver ‘81 - Basketball
Liz (Pelletier) Rickett ‘87 - Basketball
Lori (Cillo) Greeno ‘94 - Softball
Henry Rae ‘87 - Soccer
Prof. Bill Farrell - Special Recognition

2000
David Brosnan ‘94 - Men's Cross Country
Clifton Moore ‘79 - Men's Soccer
Michelle Hughes ‘94 - Softball & Soccer
Thomas Bullock ‘74 - Special Recognition
Robert Williams ‘52 - Men's Basketball

2001
Albert Daigle ‘63 - Men's Basketball
John Donovan ‘87 - Men's Cross Country
Leslie (Beauvais) Walsh ‘88 -Women's Soccer
Monica (McCarthy) Galamaga ‘91 -Women's Basketball
Darren Clough ‘96 - Men's Basketball

2003
Larry Golden '66 - Men's Basketball
Ed King '76 - Ice Hockey
Steve O'Mara ‘85 - Men's Soccer
Kristen Skoglund '96 - Women's Basketball
Keith Dickson - Men's Basketball Coach
1990-91 Women's Basketball Team
Fr. Jude Gray, O.S.B. - Special Recognition

2004
Donald Carey '66 - Men's Basketball
T.J. Ebol '94 - Baseball
Dan Heffernan ‘95 - Men's Cross Country
Kristin Sullivan '94 - Women's Basketball
Kristine Thyng ‘96 - Women's Soccer & Softball
Kevin Tynan ‘90 - Men's Basketball

2005
Richard Burke ‘70 - Special Recognition
Steven Gulla ‘88 - Tennis
Andrea (Sunday) Hallett ‘95 - Basketball
Mark Krikorian ‘83 - Soccer
Caroline (Sheeran) McDermod ‘88 - Soccer
Maura (Devine) McShane ‘88 - Tennis
Lisa Petell ‘99 - Softball
Charles Quinn ‘42 - Special Recognition

2006
Paulette Bourgeois - Women's Tennis Coach
Kelley L. (Feeney) Walsh ‘91 - Basketball
James Gray ‘95 - Soccer
Joseph Ingegneri ‘00 - Basketball
Brendan McCarthy ‘96 - Basketball
1995-1996 Men's Basketball Team

View: Mobile | Desktop